Ładowanie...
Polacy i Węgrzy w grafice
W krakowskim Instytucie Jana Pawła II (ul. Kanonicza 18) potrwa do 15 kwietnia br. wystawa grafiki Mariana Trojana. Marian Trojan, ur. 1931 r. w Przemyślu, po raz pierwszy trafił na Węgry we wrześniu 1939 r. Po powrocie do Polski w 1945 studiował m.in. w przemyskim seminarium, na lubelskim Uniwersytecie M. Curie-Skło-dowskiej, a także architekturę w Krakowie. Po wybuchu powstania węgierskiego w 1956 organizował pomoc dla Węgrów. W 1957 powrócił do swojej przybranej ojczyzny i pozostawionej w niej żony. Nigdy nie uzyskał poświadczonego dyplomami wykształcenia artystycznego, ale włączył się do grupy egerskich plastyków i zajął się głównie exlibrisem. Od 1960 r. brał udział w wystawach na Węgrzech, w Polsce, Jugosławii, Belgii, Niemczech.
W swoich pracach Trojan porusza tematy religijne oraz dotyczące związków polsko-węgierskich. Dobrym tego przykładem są podwójne grafiki, w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]