Reklama

Pokój rodzi się w bólu

Pokój rodzi się w bólu

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Wielkie mocarstwa europejskie XIX wieku mogły wysłać swoje wojska, aby powstrzymać amerykańsko-amerykańską rzeź podczas wojny secesyjnej. Ale czyniąc tak, zablokowałyby ostateczne ukształtowanie się pokojowo zjednoczonej republiki Stanów Zjednoczonych. W Iraku jest dziś podobnie.
W

Wojny domowe są szczególnie okrutne i nieludzkie. Podczas wojen domowych zabijają się najbliżsi sąsiedzi. Ale one też mają na tym świecie swój cel: mogą zapewnić stabilny pokój, niszcząc w efekcie wolę walki i usuwając motywy oraz szanse dla przyszłej eskalacji przemocy.

Brzmi to okrutnie, ale tego przecież uczy historia. Angielska wojna domowa z połowy XVII w. zapewniła następujące po niej wieki politycznej stabilności pod rządami parlamentu i ograniczonej monarchii. Ale wcześniej musiały nastąpić ciężkie bitwy i kilka zabójstw, włącznie z dekapitacją króla Karola I Stuarta, który ogłosił się wcześniej władcą absolutnym z boskiego nadania.

Także Stany Zjednoczone miały swoją wojnę domową dwa wieki później (1861--1865). Przyniosła ona regułę, że żaden amerykański stan nie może opuścić federacji samotnie lub wraz z innymi stanami. W czasie jej...

6615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]