Reklama

Podniebna podróż polityczna

Podniebna podróż polityczna

17.07.2006
Czyta się kilka minut
Niedługo po tym, jak w Pekinie objęli władzę komuniści, przewodniczący Mao przedstawił swoje polityczne marzenie członkom Partii Komunistycznej. Mówił o "scaleniu fragmentów imperium chińskiego, czyli m.in. muzułmańskiej prowincji Xinjiang oraz Tybetu. Wśród omawianych koncepcji pojawił się pomysł przeprowadzenia linii kolejowej, która "na wieki wieków zespoliłaby odmienne kulturowo i etnicznie rejony z Pekinem.
fot.P.Kłodkowski
R

Realizacja pomysłu musiała jednak zabrać dość dużo czasu. Czekanie dla Chińczyków nie stanowi przeszkody. Czekać potrafią od ponad dwóch tysięcy lat. Cierpliwość wpisana jest w plany strategiczne Państwa Środka, które w dzisiejszych czasach stopniowo i niezwykle skutecznie rozszerza wpływy, i to nie tylko w bliskim sąsiedztwie, ale niemal na całym świecie.

Najpierw połączono Urumqi w Xinjiangu z infrastrukturą kolejową Chin centralnych, potem zaczęto analizować kwestię kolejowego wessania Tybetu. W tym drugim przypadku problemy techniczne były dużo bardziej złożone. Nowy odcinek linii musiałby liczyć niemal półtora tysiąca kilometrów i biec częstokroć w skrajnie niesprzyjających warunkach: na powierzchni wiecznej zmarzliny i na wysokości przekraczającej nawet 5 tys. m. n.p.m.

Jeszcze w 2001 r. ówczesny prezydent Jiang Zemin szczerze...

8075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]