Reklama

Podgorica: niedoszły pucz

Podgorica: niedoszły pucz

20.02.2017
Czyta się kilka minut
W Czarnogórze – małym kraju bałkańskim, który w 2016 r. został członkiem NATO – w październiku ub.r. miało dojść do puczu, który organizował wywiad rosyjski wedle scenariusza donbaskiego: takie rewelacje podaje brytyjski „Telegraph”.
A

Atak udaremniono, gdyż jeden z lokalnych organizatorów wystraszył się i zgłosił na policję. Minister obrony Czarnogóry potwierdza: „Nie ma wątpliwości, że próba puczu została sfinansowana i zorganizowana przez rosyjskie tajne służby, we współpracy z czarnogórskimi partiami opozycyjnymi i przy udziale radykałów z Serbii i Rosji”. W minionych dniach także miejscowa prokuratura ogłosiła, że za puczem – jego celem była zmiana władzy i zablokowanie wejścia do NATO – stały instytucje rosyjskiego państwa. Wcześniej obowiązywała teza, że akcję współorganizowali rosyjscy „ochotnicy”.
W istocie zamach zorganizowali oficerowie GRU Eduard Szirakow i Władimir Popow (dziś poszukiwani przez Interpol). Na miejscu głównym organizatorem był Aleksandar Sindjelić: serbski nacjonalista, który walczył w Donbasie, a dziś składa zeznania w czarnogórskim więzieniu. ©℗

Więcej na TygodnikPowszechny.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]