Reklama

Pochwała małej formy

Pochwała małej formy

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Zbigniew Herbert: Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone - rok Herberta już minął, ale wciąż pojawiają się nowe edycje jego dzieł. Odnotowałem tu książeczkę dokumentującą przyjaźń autora "Pana Cogito" z jego hebrajskim tłumaczem Davidem Weinfeldem, tydzień temu Andrzej Franaszek pisał o poszerzonym wydaniu "Dramatów".
I

I już mamy pozycję następną - wznowienie tomu zawierającego blisko trzysta tekstów Herberta publikowanych w latach 1948-1998 w prasie i nie włączonych do żadnej z jego książek, także tych, które - jak "Król mrówek" i "Labirynt nad morzem" - ukazały się już pośmiertnie, w kształcie zrekonstruowanym przez wydawców.

Po pierwszym wydaniu "Węzła..." (2001) pisała Małgorzata Baranowska: "Najczęściej to teksty »doraźne«, ale zarazem filozoficzne, ironiczne, głęboko poważne i ledwie naszkicowane, zawsze poetyckie, aforystyczne - wszystko co znamy jako herbertowskie, w ilościach dotąd nieznanych. Światło, cień, piękno, zło, starożytni ze współczesnymi. Ma się poczucie święta, że tyle Herberta przybyło nam na wyciągnięcie ręki". Święto stało się jeszcze radośniejsze, bo we wznowieniu przybyło szesnaście tekstów. Przypisy wzbogacono, usuwając błędy. Wszystko to zasługa...

4235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]