Reklama

Ładowanie...

Pochwała małej formy

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Zbigniew Herbert: Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone - rok Herberta już minął, ale wciąż pojawiają się nowe edycje jego dzieł. Odnotowałem tu książeczkę dokumentującą przyjaźń autora "Pana Cogito" z jego hebrajskim tłumaczem Davidem Weinfeldem, tydzień temu Andrzej Franaszek pisał o poszerzonym wydaniu "Dramatów".
I

I już mamy pozycję następną - wznowienie tomu zawierającego blisko trzysta tekstów Herberta publikowanych w latach 1948-1998 w prasie i nie włączonych do żadnej z jego książek, także tych, które - jak "Król mrówek" i "Labirynt nad morzem" - ukazały się już pośmiertnie, w kształcie zrekonstruowanym przez wydawców.

Po pierwszym wydaniu "Węzła..." (2001) pisała Małgorzata Baranowska: "Najczęściej to teksty »doraźne«, ale zarazem filozoficzne, ironiczne, głęboko poważne i ledwie naszkicowane, zawsze poetyckie, aforystyczne - wszystko co znamy jako herbertowskie, w ilościach dotąd nieznanych. Światło, cień, piękno, zło, starożytni ze współczesnymi. Ma się poczucie święta, że tyle Herberta przybyło nam na wyciągnięcie ręki". Święto stało się jeszcze radośniejsze, bo we wznowieniu przybyło szesnaście tekstów. Przypisy wzbogacono, usuwając błędy. Wszystko to zasługa...

4235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]