Reklama

Ładowanie...

Piotr Baron, „Salve Regina"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
T

To w jakimś sensie ciąg dalszy poszukiwań rozpoczętych przez Piotra Barona na płycie "Bogurodzica" (2000). Tu także mamy dawne pieśni maryjne zaaranżowane na jazzowo, ostentacyjne nawiązanie do psalmicznej tradycji Johna Coltrane'a. Ale muzyka z "Salve Regina" jest dojrzalsza - w dialogu z tradycją (jazzu i muzyki sakralnej) słychać szacunek, ale nie onieśmielenie, do żarliwych solówek Barona wkrada się trochę chłodu, więcej jest pauz i ciszy, sporo znajdziemy niespodzianek. Pierwszą z nich jest znakomity skład. Przy czym jego znakomitość nie polega tylko na tym, że grają tu gwiazdy pierwszej wielkości - Wadada Leo Smith i Marvin "Smitty" Smith. Już na poprzedniej płycie "Reference" (2003) Baron zgromadził jazzową generalicję. Przełomowość polega na tym, że zabrakło fortepianu, a obok Barona wystąpił Wadada Leo Smith, którego dyskretna obecność nasyca muzykę skupieniem i...

2068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]