Reklama

„Pieśni śpiewają..."

„Pieśni śpiewają..."

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Pani Joannie Grotkowskiej"Pieśni śpiewają - tak zatytułował Henryk Mikołaj Górecki swój najnowszy III Kwartet smyczkowy, który, długo oczekiwany, wchodzi wreszcie w obieg życia muzycznego. Tytuł wskazuje na źródło inspiracji - wiersz Wielemira Chlebnikowa - oraz, co ważniejsze, określa charakter muzyki, jej aurę, klimat. Czterowersowy zapis rosyjskiego poety (w rozmowie z Joanną Grotkowską kompozytor cytuje go z pamięci, w polskim przekładzie), tyczący odwiecznego toposu umierania - roślin, zwierząt, ludzi - ma pointę zaskakującą: "Kiedy umierają ludzie - pieśni śpiewają.
Ś

Śpiewają oczywiście nie umierający, ale ci, którzy im w ich umieraniu towarzyszą: żałobnicy, opłakujący śpiewem według pradawnych zwyczajów. W folklorze różnych ludów są takie pieśni żałobne, żałosne, lamentowe - poważne, dostojne, medytacyjne, modlitewne, związane właśnie z misterium śmierci: nie tej "nagłej i niespodziewanej", czyli złej (modlimy się wszak w "Suplikacjach", aby Bóg nas od niej zachował), ale tej spodziewanej, oczekiwanej, spokojnej, dobrej. Że śmierć odczuwano, pojmowano jako podniosłe theatrum, misterium gromadzące wokół łoża umierającego rodzinę, przyjaciół, znajomych, o tym często zapominamy dziś, w czasach umierania anonimowego, szpitalnego, lub śmierci nagłej w wypadkach, katastrofach.

Z ducha tak po chrześcijańsku pojętego misterium umierania poczęta jest muzyka III Kwartetu. Twórczość Góreckiego w ogóle, skroś cała jej witalna...

7805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]