Reklama

Pierwsi konwertyci

Pierwsi konwertyci

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Księga Rut w chrześcijańskim kanonie biblijnym umieszczona jest zaraz po Księdze Sędziów, w części historycznej (stało się tak, ponieważ opisana historia działa się w epoce sędziów).
W

W tradycji żydowskiej uchodzi za jeden z pięciu zwojów (megilot) i znajduje się w trzeciej części Pism. Wedle tradycji judaistycznej (Talmud) jej autorem miał być prorok Samuel, ale badacze literatury biblijnej wskazują datę jej powstania na okres wygnania do Persji albo też na czasy Ezry, zwanego też skrybą. Wiele jest wymiarów tej księgi. Mowa tu o lewiracie znanym już z historii rodzinnej Judy. Jest też obecny w wielu księgach wątek wygnania i powrotu. Piękna to opowieść o teściowej i przybranej córce połączonych lojalnością, wzajemnym oddaniem i troską; rzadki rodzaj pastoralnej opowieści wśród wyjątkowo dramatycznych biblijnych ksiąg. Dla wielu czytelników najważniejsze jest jednak to, że rzecz dotyczy genealogii króla Dawida, z którego rodu narodzi się Mesjasz. Rut jest prababką króla, a dla chrześcijan pramatką Zbawiciela.

Rut uchodzi za trzecią przedstawioną w Biblii...

3105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]