Reklama

Ładowanie...

PGNiG opuszcza Saharę

PGNiG opuszcza Saharę

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Należąca do grupy PGNiG Geofizyka Kraków ewakuowała swych pracowników ze spornych terenów Sahary Zachodniej. Grupa licząca 19 osób wylądowała w Warszawie w sobotę 20 sierpnia.
Fot. Jacek Koziol/EASTNEWS
G

Geofizyka Kraków zaczęła tam poszukiwania złóż w maju, na zlecenie władz Maroka. Problem w tym, że Sahara Zachodnia to terytorium niesamodzielne, tylko administrowane przez Maroko od 40 lat – i brutalnie okupowane, co potwierdzają raporty organizacji pozarządowych. Na początku lipca w nieoficjalnej stolicy Sahary Zachodniej, El Aaiun, doszło do manifestacji Saharyjczyków przeciw zagranicznym koncernom pomagającym Marokańczykom w eksploatowaniu naturalnych złóż. Według opinii ONZ korzystanie z zasobów terytoriów spornych musi odbywać się za zgodą i w interesie lokalnej społeczności. Poproszone wtedy o komentarz, PGNiG stało na stanowisku, że działa legalnie (choć zwierzchnictwa Maroka nad Saharą Zachodnią nie uznaje żaden kraj).

O ewakuacji poinformowało radio RMF. Jeden z pracowników Geofizyki Kraków mówił, że o ewakuacji nie zdecydowały względy bezpieczeństwa, bo na miejscu było spokojnie. Ale mimo to akcja została przeprowadzona w pośpiechu. Na miejscu został sprzęt wart co najmniej 7 mln dolarów, do tego zerwano poważny kontrakt ze stroną marokańską – twierdzi RMF. 

Wśród pracowników Geofizyki Kraków krążą spekulacje, że opuszczenie Sahary Zachodniej wymógł na Polakach rząd Algierii, który jest sojusznikiem Saharyjczyków i ich organizacji niepodległościowej, Frontu Polisario. Zarząd PGNiG dementuje to, podkreślając, że o ewakuacji zdecydowała niestabilna sytuacja polityczna, i że realizowany przez Geofizykę Toruń kontrakt w Algierii nie miał nic wspólnego z pracami w Saharze. Do tej wersji przychyla się w rozmowie z „TP” Erik Hagen, szef Western Sahara Resource Watch, organizacji nagłaśniającej próby eksploatacji tych złóż przez zagraniczne koncerny. – Nie słyszeliśmy o przypadkach, gdy Algieria interweniowałaby w ten sposób. Co więcej, w przeszłości kilka firm prowadziło swe działania jednocześnie w Saharze Zachodniej i Algierii. W każdym razie opuszczenie przez PGNiG Sahary jest dobrą wiadomością dla Saharyjczyków. Zadziwiające i rozczarowujące jest tylko, że firma w ogóle wzięła ten kontrakt – mówi Hagen.

Geofizyka Kraków jest obecnie w stanie likwidacji. Na bazie Geofizyki Kraków i Geofizyki Toruń ma zostać utworzona jedna firma, która według PGNiG będzie mogła sprawniej konkurować o zagraniczne kontrakty. Pracę w Geofizyce Kraków może stracić wielu pracowników.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]