Reklama

Ładowanie...

Pasja z Kalwarii

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Niedługo po tym, gdy w początku XVII wieku z inicjatywy wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego na wzgórzu opodal Lanckorony wzniesiono kościół Ukrzyżowania, a następnie obok założono klasztor bernardynów i rozpoczęto wytyczanie dróżek i budowę kolejnych kaplic Kalwarii, w murach kalwaryjskiego klasztoru znalazł schronienie pewien człowiek po przejściach. Abraham Rożniatowski, szlachcic w służbie wojewody sandomierskiego Jerzego Mniszcha, był drugoplanowym uczestnikiem pierwszej dymitriady, czyli wydarzeń związanych z objęciem tronu carów moskiewskich przez Dymitra Samozwańca, rzekomego syna Iwana Groźnego.
W

W orszaku Maryny Mniszchówny, poślubionej nowemu carowi per procura w Krakowie w listopadzie 1605, Rożniatowski wyruszył do Rosji i stał się świadkiem “moskiewskich godów" w maju 1606, czyli krwawej rozprawy z Samozwańcem i wspierającymi go Polakami. Uszedł z życiem, trafił jednak na blisko dwa lata do niewoli. Dramatyczne dzieje Dymitra opisał w diariuszu, a po powrocie do Polski schronił się - na zaproszenie współwięźnia z Jarosławia, bernardyna Mariana Postękalskiego - w klasztorze w Kalwarii. Odnalazł tu nie tylko spokój, ale i powołanie: w 1618 r. złożył śluby w krakowskim klasztorze bernardyńskim, a trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie.

Nim jednak człowiek światowy i uczestnik “dymitriady" przedzierzgnął się w mnicha, wyszły spod jego pióra dwa poematy o Męce Pańskiej, które otrzymujemy teraz w opracowaniu Janusza S. Gruchały (z jego wstępu...

4136

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]