Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Para rybek przyłapana

Para rybek przyłapana

26.03.2018
Czyta się kilka minut
REBIKOFF-NIGGELER FOUNDATION
B

Biologom Kirsten i Joachimowi Jakobsenom z Rebikoff-Niggeler Foundation, zaangażowanej w badania morskiej fauny, udało się niedaleko portugalskich Azorów sfilmować żyjące na dużych głębokościach ryby Caulophryne jordani, z rzędu żabnicokształtnych. Te spektakularne zwierzęta charakteryzują się dużą głową i wieloma świecącymi wypustkami, służącymi prawdopodobnie do wabienia ofiar (oraz, być może, odstraszania bądź mylenia drapieżników). Cenne nagranie (wykonane na głębokości 800 m w sierpniu 2016 r., ale dopiero ostatnio udostępnione) pokazuje parę: większą, mierzącą kilkanaście centymetrów samicę i przytwierdzonego do niej maleńkiego, pasożytniczego samca, który wgryza się w jej ciało i pobiera substancje odżywcze – w zamian dostarczając plemniki.

Jak dotąd opisanych zostało ponad 150 blisko spokrewnionych z C. jordani gatunków. Jednak większość z nich znanych jest wyłącznie z pojedynczych martwych osobników, które zaplątały się w sieci rybackie. We wszystkich muzeach świata przechowywanych jest jedynie kilkanaście okazów C. jordani. Dzięki nagraniu badacze mogli przekonać się, jak wygląda życie seksualne tych ryb. Wiele innych aspektów ich życia ciągle pozostaje nieznanych: np. przebieg ich metabolizmu (w swoim środowisku bardzo rzadko mają one okazję złapać ofiarę, jako że niewiele organizmów zamieszkuje takie głębiny) i czynnik wywołujący świecenie wypustek (jedna z hipotez mówi o przeprowadzających chemiczne reakcje bakteriach).

Fragment wykonanego nagrania można znaleźć w serwisie magazynu „Science”, pod adresem: www.scim.ag/anglerfish ©(P)

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]