Reklama

Państwo zawsze stać

Państwo zawsze stać

18.05.2020
Czyta się kilka minut
L. RANDALL WRAY, ekonomista: Czy w demokratycznym kraju masowe bezrobocie musi być ceną za stabilność walutową? Mieszkańcy Europy Zachodniej czy USA orientują się, że można inaczej.
Profesor L. Randall Wray, 2018 r. MATERIAŁY PRASOWE WYDAWNICTWA EKONOMICZNEGO HETERODOX
R

RAFAŁ WOŚ: Co będzie po pandemii?

L. RANDALL WRAY: Otwiera się wreszcie realna szansa na inną politykę ekonomiczną. Mówię „wreszcie”, bo sam piszę o potrzebie takiej alternatywy od dobrych trzydziestu lat.

Alternatywa wobec neoliberalizmu miała się pojawić już po kryzysie 2008 r. I co?

Historia uczy, że tylko poważne kryzysy są w stanie wytrącić myślenie o społeczeństwie i ekonomii z zastanych kolein. Ale zazwyczaj jeden nie wystarczy. Tak było w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy też to trwało: I wojna światowa, wielki kryzys lat 30., II wojna i konieczność konkurowania przez kapitalistyczne państwa z ZSRR. Dopiero wtedy zaszła zmiana.

Tamta zmiana polegała z grubsza na tym, że wcześniej, gdy nadchodził kryzys, rządy przyglądały się z boku, czekając, aż „żywioł się wyszumi”. A od II wojny rządy zaczęły się angażować w gaszenie pożarów...

16139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Liberalni demokraci sami by nie ustąpili z doktryny. Dopiero pandemia wymusi zmiany...

Powiedz Olsztynski, co takiego przeszkadzało przez 4 lata twoim "liberalnym demokratom" z PiS ustąpić z doktryny i zacząć drukować pieniądz na potęgę?

Receptę pana Wraya przerabialiśmy ostro pod koniec lat 80-tych ub. wieku: pełne zatrudnienie i suwerenna waluta. Czym się to skończyło? Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają. Włochy - czy Grecja kłopoty były spowodowane niesuwerenną walutą? Bzdura! Przykład Australii, czy innych niezmiernie bogatych krajów z pełnym zatrudnieniem (chyba Norwegia) - czysta demagogia. Przykład Niemiec po I wojnie - kompletne pomieszanie. Dlaczego pan Woś nie wspomniał panu Wrayowi naszego powyższego przykładu i całego socjalizmu z tzw. suwerenną walutą i pełnym zatrudnieniem?

Minutę zajęło mi znalezienie danych dotyczących bezrobocia w Australii. "Unemployment Rate in Australia averaged 6.80 percent from 1978 until 2021, reaching an all time high of 11.20 percent in December of 1992 and a record low of 4 percent in February of 2008" (https://tradingeconomics.com/australia/unemployment-rate). Jak to się ma do tego co twierdzi ten gość?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]