Reklama

Państwo o słabej marce

Państwo o słabej marce

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Nie, to nie będą dobre rady dla nowego rządu, jakich wszyscy dziś udzielają. Będzie to próba odpowiedzi na pytania: gdzie jesteśmy? Jaki jest świat wokół nas? One są ważniejsze niż dobre rady. Bo w minionych dwóch latach tak naprawdę niewiele się zmieniło w treści polskiej polityki zagranicznej.
S

Spór o dwa lata rządów PiS w polityce zagranicznej był w dużej mierze sporem o formę. W dyskusji tej polityka zagraniczna stała się - jak wiele innych tematów - elementem wewnętrznej gry politycznej, a nie obszarem ścierania się odmiennych wizji roli i miejsca Polski w Europie. Różnice dotyczyły głównie taktyki i stylu działania, a nie przekonania, że Polska działa w nowym otoczeniu, które wymaga zdefiniowania na nowo interesów państwa. Temperatura sporu była więc często odwrotnie proporcjonalna do jego treści.

Powodem do zmartwień nie jest zatem "katastrofa polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS" (bo takiej nie było), lecz fakt, że ostatnie lata nie przyniosły zapowiedzianej i oczekiwanej pozytywnej zmiany.

W istocie w minionych dwóch latach presja na kontynuację, choć skryta pod grubą warstwą groźnie brzmiącej retoryki, była...

10255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]