Reklama

Państwo o słabej marce

Państwo o słabej marce

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Nie, to nie będą dobre rady dla nowego rządu, jakich wszyscy dziś udzielają. Będzie to próba odpowiedzi na pytania: gdzie jesteśmy? Jaki jest świat wokół nas? One są ważniejsze niż dobre rady. Bo w minionych dwóch latach tak naprawdę niewiele się zmieniło w treści polskiej polityki zagranicznej.
S

Spór o dwa lata rządów PiS w polityce zagranicznej był w dużej mierze sporem o formę. W dyskusji tej polityka zagraniczna stała się - jak wiele innych tematów - elementem wewnętrznej gry politycznej, a nie obszarem ścierania się odmiennych wizji roli i miejsca Polski w Europie. Różnice dotyczyły głównie taktyki i stylu działania, a nie przekonania, że Polska działa w nowym otoczeniu, które wymaga zdefiniowania na nowo interesów państwa. Temperatura sporu była więc często odwrotnie proporcjonalna do jego treści.

Powodem do zmartwień nie jest zatem "katastrofa polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS" (bo takiej nie było), lecz fakt, że ostatnie lata nie przyniosły zapowiedzianej i oczekiwanej pozytywnej zmiany.

W istocie w minionych dwóch latach presja na kontynuację, choć skryta pod grubą warstwą groźnie brzmiącej retoryki, była...

10255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]