Reklama

Ładowanie...

Państwo o słabej marce

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Nie, to nie będą dobre rady dla nowego rządu, jakich wszyscy dziś udzielają. Będzie to próba odpowiedzi na pytania: gdzie jesteśmy? Jaki jest świat wokół nas? One są ważniejsze niż dobre rady. Bo w minionych dwóch latach tak naprawdę niewiele się zmieniło w treści polskiej polityki zagranicznej.
S

Spór o dwa lata rządów PiS w polityce zagranicznej był w dużej mierze sporem o formę. W dyskusji tej polityka zagraniczna stała się - jak wiele innych tematów - elementem wewnętrznej gry politycznej, a nie obszarem ścierania się odmiennych wizji roli i miejsca Polski w Europie. Różnice dotyczyły głównie taktyki i stylu działania, a nie przekonania, że Polska działa w nowym otoczeniu, które wymaga zdefiniowania na nowo interesów państwa. Temperatura sporu była więc często odwrotnie proporcjonalna do jego treści.

Powodem do zmartwień nie jest zatem "katastrofa polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS" (bo takiej nie było), lecz fakt, że ostatnie lata nie przyniosły zapowiedzianej i oczekiwanej pozytywnej zmiany.

W istocie w minionych dwóch latach presja na kontynuację, choć skryta pod grubą warstwą groźnie brzmiącej retoryki, była...

10255

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]