Reklama

Panny mądre znad Wisły

Panny mądre znad Wisły

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, popadam w coraz głębsze przygnębienie i zdradzam symptomy wypalenia zawodowego.
J

Ja, którego pokusy były niczym wzorzec metra z Sèvres. Ja, który zawsze wiedziałem, że moje kłamstwa – to arcykłamstwa. Moje sidła – arcysidła. Moje manipulacje – arcymanipulacje.
Teraz jednak czuję się apatyczny i dręczy mnie myśl: czy już nie pora na wcześniejszą emeryturę? Pytasz, drogi Piołunie, gdzie się podziały moja diabelska gorliwość, zapał i duch walki? Ostygły, rozrzedziły się, rozwiały jak poranna mgła. Dlaczego? Ha!

Kiedy w tym nadwiślańskim kraju oglądam, słucham i czytam, co o uchodźcach zmierzających na Stary Kontynent głoszą i wypisują najpobożniejsi z pobożnych sług naszego Nieprzyjaciela – zdaje mi się, że jestem beztalenciem. Czuję się mały i zbędny. Nikomu do niczego niepotrzebny. Mówi się: uczeń przerósł mistrza. Ale żeby człek przerósł diabła?

Tak, tak... Oczywiście nie w nienawiści tkwi problem, na nienawiść mogę ścigać się z każdą istotą i...

4049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]