Reklama

Otwarta przeszłość

Otwarta przeszłość

07.02.2007
Czyta się kilka minut
W środę 31 stycznia arcybis­kup Pragi kard. Miloslav Vlk poszedł do archiwum MSW z małą teczką. Była w niej lista nazwisk ponad 40 księży, którzy w latach 90. w odpowiedzi na apel kardynała przyznali się do współpracy z komunistyczną bezpieką.
Praga /fot. Jakeliefer (CC)
W

Wtedy arcybiskup publicznie przepraszał wiernych za tych - nigdy nieujawnionych z nazwiska - księży-agentów. Teraz chciałby się dowiedzieć, za co dokładnie przeprosił. W ustaleniu szczegółów współpracy duchownych z StB (odpowiednikiem polskiej SB), a także w poznaniu metod "pracy" czechosłowackiej bezpieki, pomóc ma czeskiemu Kościołowi katolickiemu komisja, utworzona wspólnie z MSW, pod nazwą "Otwarta przeszłość".

"Nie każdy miał dar stać się bohaterem i wielu podpisało zobowiązanie do współpracy. Metody StB były jednak bardzo twarde i dlatego trzeba teraz obiektywnie ocenić tamte okoliczności" - tak kardynał wyjaśniał powód powołania komisji.

Impulsem dla czeskiego Episkopatu była sprawa arcybiskupa Stanisława Wielgusa, której media w Czechach poświęcały mnóstwo uwagi. Wbrew bowiem temu, co czasem sądzi się w Polsce, czeska lustracja (...

2082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]