Reklama

Ostrożnie o tym, co boli

Ostrożnie o tym, co boli

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Bóg nie chce, byśmy były wycieraczkami - powiedziała siedem lat temu w miesięczniku W drodze s. Celestyna Giertych, felicjanka, która całe zakonne życie spędziła w Kanadzie. Szczera, ale bez cienia sensacji, oparta na głębokiej wierze i wieloletnim doświadczeniu rozmowa prowokowała, nawet nieświadomie, do pytania: czy zakonnica żyjąca w Polsce zdobyłaby się na podobną wypowiedź?.
C

Czerwcowy numer “Więzi" takiego materiału nie przynosi. Co nie znaczy, że można przejść obojętnie obok zebranych w nim tekstów. O życiu siostry zakonnej opowiadają przecież postaci tej miary, co: s. Małgorzata Borkowska, autorka książek o historii zakonów żeńskich, s. Barbara Chyrowicz, etyk i pracownik naukowy KUL, s. Alina Merdas, znawczyni Norwida czy s. Jolanta Olech, przełożona generalna urszulanek szarych, jednego z najliczniejszych polskich zgromadzeń.

Szkoda jednak, że i w tekstach, i w ankiecie “Czy warto być zakonnicą" zabrakło wypowiedzi sióstr, których zgromadzenia powstały na Zachodzie (np. małych sióstr Jezusa) i których sposób bycia w świecie mocno odbiega od tego, jaki Polakom kojarzy się z zakonnicami. Zaś w ciekawym tekście o amerykańskich siostrach nie ma nawet wzmianki o jednej z najważniejszych teolożek USA - s. Elizabeth Johnson.

...
4235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]