Reklama

Ładowanie...

Ostrożnie o tym, co boli

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Bóg nie chce, byśmy były wycieraczkami - powiedziała siedem lat temu w miesięczniku W drodze s. Celestyna Giertych, felicjanka, która całe zakonne życie spędziła w Kanadzie. Szczera, ale bez cienia sensacji, oparta na głębokiej wierze i wieloletnim doświadczeniu rozmowa prowokowała, nawet nieświadomie, do pytania: czy zakonnica żyjąca w Polsce zdobyłaby się na podobną wypowiedź?.
C

Czerwcowy numer “Więzi" takiego materiału nie przynosi. Co nie znaczy, że można przejść obojętnie obok zebranych w nim tekstów. O życiu siostry zakonnej opowiadają przecież postaci tej miary, co: s. Małgorzata Borkowska, autorka książek o historii zakonów żeńskich, s. Barbara Chyrowicz, etyk i pracownik naukowy KUL, s. Alina Merdas, znawczyni Norwida czy s. Jolanta Olech, przełożona generalna urszulanek szarych, jednego z najliczniejszych polskich zgromadzeń.

Szkoda jednak, że i w tekstach, i w ankiecie “Czy warto być zakonnicą" zabrakło wypowiedzi sióstr, których zgromadzenia powstały na Zachodzie (np. małych sióstr Jezusa) i których sposób bycia w świecie mocno odbiega od tego, jaki Polakom kojarzy się z zakonnicami. Zaś w ciekawym tekście o amerykańskich siostrach nie ma nawet wzmianki o jednej z najważniejszych teolożek USA - s. Elizabeth Johnson.

...
4235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]