Reklama

Ostatni dzień Kwinty

Ostatni dzień Kwinty

25.11.2008
Czyta się kilka minut
W wywiadach podkreślał: "W »Królu Learze« Szekspira błazen mówi do władcy: »Nie wolno ci się zestarzeć, dopóki nie zmądrzejesz«. Nie chcę nigdy zmądrzeć".
N

Nie wyglądał na 80 lat. Sportowa, zawsze wyprostowana sylwetka, wieloznaczny uśmiech i maniery dżentelmena. Jan Machulski był w polskim kinie (i teatrze) zjawiskiem unikatowym. Wyróżniała go nie tylko wyjątkowa uroda, ale także rodzaj aktorskiej i ludzkiej charyzmy, dzięki której zarówno na ekranie, jak i w kontaktach bezpośrednich zawsze mu się wierzyło.

Jako aktor zagrał w ponad stu filmach, jako pedagog wychował co najmniej kilka aktorskich pokoleń. Od 1974 r. współpracował z łódzką "Filmówką", dwukrotnie był dziekanem Wydziału Aktorskiego, a prowadząc przez wiele lat wspólnie z żoną, Haliną Machulską, ognisko aktorskie przy Teatrze Ochota, patronował pierwszym zawodowym krokom późniejszych sław: Katarzynie Figurze, Piotrowi Adamczykowi, Agnieszce Dygant czy Edycie Jungowskiej.

Debiutował w 1953 r. rolą w jednej z "Trzech opowieści" -...

2887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]