Reklama

Oscypek jak parmezan

Oscypek jak parmezan

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że słynny owczy ser już w lutym zostanie uznany za produkt regionalny w Unii Europejskiej. Jeśli nie liczyć kilku marek czeskiego piwa, uznanych za takowe jeszcze przed akcesją, będzie to pierwszy przypadek w historii nowych krajów członkowskich. Nie sprawdziły się więc narzekania niedowiarków, przewidujących, że kłody pod nogi polskim góralom z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu będą rzucać Słowacy: po drugiej stronie Tatr produktem regionalnym będzie ostiepok, o innym składzie i smaku. Udało się uniknąć konfliktu.
P

Przed góralami, którzy otrzymają prawo do produkcji owczego sera, duża szansa, ale i duże wyzwanie. Produkt regionalny może być niesłychanym chwytem promocyjnym i przynosić wymierne korzyści, co w sytuacji często niemal pozbawionych środków do życia pasterzy jest bardzo ważne. Ale to oni sami muszą zadbać, by np. firmy produkujące podróbki oscypka wycofały produkt z rynku. To górale również muszą zadbać o uczciwość: kontrola produktu regionalnego odbywa się na dwóch poziomach - producenci kontrolują się sami, a nadrzędną instancją jest Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, mająca prawo nalotu bez uprzedzenia. Górale muszą zrozumieć, że podróbki, np. oscypki z mleka krowiego czy sery moczone w herbacie, niszczą bezpowrotnie markę.

W kolejce do rejestracji czekają bryndza, kiełbasa lisiecka i miody wrzosowe z Borów Dolnośląskich. Wniosków...

1185

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]