Reklama

Opłatek

Opłatek

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Jest czas dzielenia się opłatkiem, wykraczający poza dzień wigilii. Na różnych uroczystościach i oficjalnych spotkaniach dzielimy się opłatkiem nieraz zdawkowo, bo taki jest obyczaj. Wykonujemy przyjazny gest, ale nie zmienia on trwale naszego stosunku do drugiego człowieka.
I

Inne jest dzielenie się opłatkiem z najbliższymi. W białym, kruchym listku koncentruje się wtedy cała nasza miłość.

Bywa też, że chcielibyśmy się podzielić opłatkiem z kimś nieznajomym. Z tym, dla kogo mamy uznanie, podziw czy wdzięczność. Również z tym, komu została wyrządzona jakaś wielka krzywda, podłość lub niesprawiedliwość. Chcielibyśmy okazać mu swoją solidarność, zakomunikować, jak bardzo jesteśmy po jego stronie.

Właśnie w ten sposób chciałabym się przełamać opłatkiem z panem Andrzejem Przewoźnikiem. W imieniu swoim i wielu moich przyjaciół.

Łagodność

Jednym z przejawów brutalizacji życia jest brutalizacja języka. Wszelkie możliwe obscena są dziś używane w mowie - zwłaszcza młodzieżowej - jako przerywniki, tak jak dawniej “że tak powiem" czy “panie dziejku". Przeciwników politycznych...

2013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]