Reklama

„Opium. Mélodies françaises”

„Opium. Mélodies françaises”

21.07.2009
Czyta się kilka minut
"Opium. Mélodies françaises"Philippe Jaroussky, Jérôme Ducros.Virgin Classics
T

To płyta inna od dotychczas nagranych przez Philippe’a Jaroussky’ego. Młody kontratenor wyszedł bowiem poza emploi śpiewaka specjalizującego się w repertuarze dawnym i sięgnął po francuskie mélodies. Słusznie, bo jego skłonność do uwodzenia słuchacza, bezpretensjonalnego wdzięczenia się i rozbrajającej fascynacji własnym głosem znakomicie temu repertuarowi służą.

Dwa tuziny wokalnych drobiazgów, od Césara Francka i Camille’a Saint-Saënsa przez Claude’a Debussy’ego i Gabriela Fauré po Reynalda Hahna, artysta ułożył w nostalgiczną, pełną dyskretnego uroku i onirycznej aury opowieść o uczuciach. Poezja pozbawiona jasnych deklaracji i wyraźnych miłosnych gestów, w której granica między rzeczywistością a snem zaciera się, zaś margines interpretacji licznych niedopowiedzeń i subtelnych insynuacji jest szeroki, w ustach Jaroussky’ego brzmi delikatnie i tajemniczo....

2077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]