Reklama

Ładowanie...

Operacja optymalizacja

Operacja optymalizacja

04.10.2021
Czyta się kilka minut
N

Nazwisko Rafała Brzoski – jednego z najbogatszych Polaków – pojawiło się w dokumentach „Pandora Papers”, które wyciekły zapewne z kancelarii podatkowych. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” przypisują mu tzw. optymalizację, czyli obniżanie należnego podatku za pomocą transakcji ze spółkami zarejestrowanymi na Cyprze.

Brzoska odniósł się do artykułu – bo nie do samych zarzutów – w oświadczeniu, w którym stwierdza, że autorzy nie odróżniają jego prywatnego majątku od aktywów firm. Opisane mechanizmy faktycznie dotyczyły spółek grupy Integer, w której twórca InPostu był współudziałowcem. Warto jednak dodać, że każda optymalizacja uszczupla dochody budżetu, zwiększa za to majątek udziałowców: czy to w formie dywidendy, czy choćby wzrostu kursu akcji spółki.

Brzoska ubolewa, że musi zajmować się takimi sprawami, „zamiast skupiać się na rozwoju biznesu, nieść polską (...) flagę na mapie Europy”. Panie Prezesie, jest na to rada: wystarczy zamknąć swoje spółki w rajach podatkowych.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]