Reklama

ONZ docenia kościelną pomoc

ONZ docenia kościelną pomoc

z Florencji
30.09.2019
Czyta się kilka minut
W

Włoskie korytarze humanitarne zostały 25 września wyróżnione przez Wysokiego Komisarza ONZ (UNHCR) ds. Uchodźców Nagrodą Fridtjofa Nansena, norweskiego polarnika, pierwszego Wysokiego Komisarza Ligi Narodów ds. Uchodźców, który w 1922 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc dla uchodźców po I wojnie światowej.

Pierwszy protokół o utworzeniu korytarzy humanitarnych został podpisany w grudniu 2015 r. między Konferencją włoskiego episkopatu, wspólnotą Sant’Egidio oraz rządem. Niedługo potem do akcji włączyły się Federacja Kościołów Metodystów i Waldensów oraz Tavola Valdese (włoski Kościół Waldensów). Ponad dwa tysiące uchodźców z Syrii i innych państw ogarniętych wojną znalazło dotychczas schronienie we Włoszech dzięki korytarzom humanitarnym, uruchomionym na początku 2016 r.

„To jedna z niewielu alternatyw dla niebezpiecznych przepraw przez morze” – mówi Roland Schilling, przedstawiciel UNHCR na Europę Południową.

Według instytucji wspierających projekt można przeczytać, że korytarze są gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla migrantów, jak i dla mieszkańców Włoch. Kościoły nie tylko zapewniają migrantom mieszkanie, ale też opłacają ich edukację, opiekę zdrowotną i szkolenie zawodowe. Do włoskiej akcji przyłączyły się do tej pory Belgia, Francja oraz Andora. Propozycja włączenia do niej Polski wysunięta przez polski episkopat spotkała się z silnym oporem naszych władz. ©℗

Czytaj także: Aniołowie nieuświadamiani - Bartosz Hlebowicz o odsłoniętym przez Papieża pomniku uchodźców

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]