Reklama

ONZ docenia kościelną pomoc

ONZ docenia kościelną pomoc

z Florencji
30.09.2019
Czyta się kilka minut
W

Włoskie korytarze humanitarne zostały 25 września wyróżnione przez Wysokiego Komisarza ONZ (UNHCR) ds. Uchodźców Nagrodą Fridtjofa Nansena, norweskiego polarnika, pierwszego Wysokiego Komisarza Ligi Narodów ds. Uchodźców, który w 1922 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc dla uchodźców po I wojnie światowej.

Pierwszy protokół o utworzeniu korytarzy humanitarnych został podpisany w grudniu 2015 r. między Konferencją włoskiego episkopatu, wspólnotą Sant’Egidio oraz rządem. Niedługo potem do akcji włączyły się Federacja Kościołów Metodystów i Waldensów oraz Tavola Valdese (włoski Kościół Waldensów). Ponad dwa tysiące uchodźców z Syrii i innych państw ogarniętych wojną znalazło dotychczas schronienie we Włoszech dzięki korytarzom humanitarnym, uruchomionym na początku 2016 r.

„To jedna z niewielu alternatyw dla niebezpiecznych przepraw przez morze” – mówi Roland Schilling, przedstawiciel UNHCR na Europę Południową.

Według instytucji wspierających projekt można przeczytać, że korytarze są gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla migrantów, jak i dla mieszkańców Włoch. Kościoły nie tylko zapewniają migrantom mieszkanie, ale też opłacają ich edukację, opiekę zdrowotną i szkolenie zawodowe. Do włoskiej akcji przyłączyły się do tej pory Belgia, Francja oraz Andora. Propozycja włączenia do niej Polski wysunięta przez polski episkopat spotkała się z silnym oporem naszych władz. ©℗

Czytaj także: Aniołowie nieuświadamiani - Bartosz Hlebowicz o odsłoniętym przez Papieża pomniku uchodźców

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]