Reklama

Okładanie Sikorskim

Okładanie Sikorskim

03.02.2009
Czyta się kilka minut
O przyczynach śmierci gen. Władysława Sikorskiego od kilku dni wiemy więcej, choć - paradoksalnie - niczego więcej się nie dowiedzieliśmy.
Z

Zlecone przez IPN badania szczątków premiera rządu polskiego na wychodźstwie potwierdziły, że zginął on podczas katastrofy lotniczej 4 lipca 1943 r. w Giblartarze. Nie został więc zastrzelony, otruty czy uduszony, co przez lata sugerowali niektórzy kombatanci, historycy, dziennikarze i rozmaici zwolennicy teorii spiskowych. Warto więc było naruszać wieczny spokój Generała? Warto.

Wbrew bowiem temu, co twierdzą pewni swoich racji badacze, o przyczynach śmierci Naczelnego Wodza nie wiemy "prawie wszystkiego". Nie znamy też wszystkich dokumentów. A sytuacja taka (w połączeniu z wieloletnim "zaciemnianiem" sprawy przez komunistów) zazwyczaj sprzyja rodzeniu się różnych, bardziej lub mniej prawdopodobnych teorii, które "podkręcone" przez media zaczynają żyć własnym życiem. I chcemy czy nie chcemy - jedynym sposobem ich racjonalnej weryfikacji staje się...

1691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]