Reklama

Ojciec mojego dziecka

Ojciec mojego dziecka

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Co zmienia w pojmowaniu ojcostwa powszechna dostępność badań potwierdzających biologiczne pokrewieństwo? Badania zgodności materiału genetycznego od lat wykonywały naukowe instytucje medycyny sądowej; zaś wolność innych, w kwestii potwierdzania lub zaprzeczania ojcostwa dziecka, ograniczona była decyzją sądu powszechnego.
Z

Za rozszerzeniem możliwości skorzystania z badań przemawia silny argument prawa człowieka do swobody decyzji: jeśli nie jestem pewien, czy jestem ojcem dziecka, któremu dałem nazwisko, i wobec którego mam obowiązek opieki, ale i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej, powinienem mieć dostęp do rozwiązań, które te wątpliwości rozstrzygają. To prawda jednak, że świadectwo macierzyństwa, jakie może sobie dać kobieta rodząca dziecko, jest nieporównanie bardziej dobitne niż świadectwo poczęcia, które mężczyzna z nią dzieli.

Za swobodą dostępu do badań potwierdzających ojcostwo przemawia też i przekonanie, że prawda lepsza jest od niepewności. Człowiek lepiej radzi sobie z psychicznym dyskomfortem (lękiem, przygnębieniem, złością), jeśli potrafi określić jego przyczynę, niż wówczas, gdy nie wie, dlaczego budzi się w nim alarm. Ludzie - na ogół - chcą znać prawdę...

4625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]