Reklama

Odrzucona narzeczona

Odrzucona narzeczona

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Uszczelnianie granicy dokonuje się zawsze w przeciwnym kierunku niż wybór polityczny, gospodarczy, cywilizacyjny. Polska wchodząc do Unii Europejskiej i otwierając zachodnią granicę, chcąc tego czy nie, zamyka się przed Wschodem. Ucierpieć może na tym głównie Ukraina.
K

Kijów ciągle się waha. Jego polityka wygląda tak: krok do Europy, dwa kroki do Rosji. Ukraińcy są do tego stopnia zdezorientowani, że nie mają za złe prezydentowi Leonidowi Kuczmie tego kluczenia. W przeprowadzonych w maju na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego badaniach opinii publicznej 69 proc. Ukraińców opowiedziało się za wstąpieniem do Związku Białorusi i Rosji, a 55 proc. za wstąpieniem do UE. Im dalej na Wschód, tym poparcie dla integracji europejskiej mniejsze. Zdaniem Jarosława Hrycaka, dyrektora Instytutu Badań Historycznych Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, nie należy się temu dziwić. Narody Rosji i Ukrainy łączy przecież historia, religia i kultura. Nie bez znaczenia jest też bliskość językowa oraz powstałe w XIX i XX wiekach idee pansłowiańskie.

Kuczma może więc deklarować chęć wejścia do UE i jednocześnie podpisywać...

11310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]