Reklama

Ładowanie...

Odmieńcy

18.10.2021
Czyta się kilka minut
I

Istnieją książki, które sprawiają ból, bo czujemy, że są zapisem niewyobrażalnie strasznego doświadczenia, a równocześnie budzą zabobonny lęk doskonałością formy, w jakiej to doświadczenie wyrażono. Zabobonny – bo jest coś ponadludzkiego w umiejętności przetworzenia własnego cierpienia w tekst mistrzowsko precyzyjny, bez choćby jednego fałszywego tonu, przylegający ściśle do sytuacji, którą opisuje. Tak właśnie jest z prozą Austriaczki Christine Lavant. Z wydanymi pośmiertnie (u nas w roku 2017) „Zapiskami z domu wariatów” i z opublikowanymi za życia autorki trzema utworami, które teraz otrzymaliśmy po polsku. W dorobku translatorskim niezrównanej Małgorzaty Łukasiewicz te dwie książki umieściłbym obok tomów Roberta Walsera i W.G. Sebalda. Czyli na szczycie.

Christine Thonhauser (1915-1973) urodziła się w biednej, wielodzietnej rodzinie górnika we wschodniej Karyntii, w...

2660

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]