Reklama

Od prawa do porządku społecznego

Od prawa do porządku społecznego

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Do wszystkiego, co napisano o Janie Nowaku Jeziorańskim, koniecznie trzeba dodać, że do końca swoich dni z właściwą sobie przenikliwą inteligencją zajmował się istotnymi sprawami ojczyzny. Przeczytałem właśnie jego omówienie wydanej w roku 2003 w Londynie angielskiej publikacji rządowej Katyń: British Reactions To The Katyń Massacre (1943-2003).
Z

Ze strzeżonych najpilniej dokumentów wynika niezbicie, że władze brytyjskie od samego początku nie miały wątpliwości, kto dokonał zbrodni. Prasa brytyjska atakowała jednak jedynie Rząd Polski, który zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o ustalenie jej sprawców. Nowak przyznaje, że w latach wojny zerwanie sojuszu ze Stalinem zwiększyłoby szanse Hitlera. Po wojnie, dzięki dostarczonemu przez Rząd Polski aktowi oskarżenia, Anglicy nie zgodzili się jedynie, by Katyń został włączony do oskarżeń przeciw Niemcom przed Trybunałem Norymberskim. Kłamstwo katyńskie nie uzyskało sankcji sądowej.

W roku 1975 miał stanąć w londyńskiej dzielnicy Kensington pomnik pamięci ofiar Katynia z datą 1940. Toczyły się właśnie rokowania handlowe między Anglią a PRL i rząd brytyjski skłonił władze dzielnicy, by cofnęły wyrażoną już zgodę na jego lokalizację. “Ze wstydem...

7965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]