Reklama

Ocalałe litery Herberta

Ocalałe litery Herberta

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Politycznie nie należę ani do prawicy, ani do lewicy. Myślę, że miejsce pisarza jest po stronie człowieka konkretnego, który cierpi niezależnie po której stronie granicy, muru i kurtyny [się znalazł]. W świecie współczesnym najbardziej niepokoi mnie upadek tradycyjnej judeo-grecko-chrześcijańskiej tablicy wartości, której nie zastąpiły wartości nowe, co nie wróży na przyszłość, abyśmy mogli rozmawiać z człowiekiem Dantego i człowiekiem Homera" - pisał Herbert we wczesnych latach 70., w tekście, który prawdopodobnie miał towarzyszyć zachodniemu wydaniu jego poezji.
S

Szkic ten to jeden z materiałów archiwalnych, z którymi możemy zapoznać się na wystawie przygotowanej przez Bibliotekę Narodową. Wystawie świetnej, nowocześnie i ciekawie zaaranżowanej, będącej zarówno wprowadzeniem w życie poety, jak i ukazaniem mniej znanych biograficznych szczegółów. Dającej wyobrażenie o tym, jak bogate jest, przechowywane w BN, archiwum pisarza, ile materiałów czeka na poznanie, może publikację, na pewno - na przyszłego biografa.

Oto szklane gablotki (trzeba się pochylić nad sześcianem światła), w których umieszczono notatniki Herberta. Zazwyczaj liniowane, maleńkie, mieszczące się w kieszeni marynarki czy koszuli, będące zawsze pod ręką (choć czasem przydatna okazywała się także bibułka z paczki papierosów): pisał drobnym pismem, często ołówkiem. Wzruszenie ogarnia, gdy widzi się, zapisany w 1949 r., rękopis wiersza "Dwie krople" -...

3030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]