OBRAZ TYGODNIA

28 grudnia – 3 stycznia

04.01.2014

Czyta się kilka minut

Wolność z solidarnością. W orędziu noworocznym Bronisław Komorowski zaproponował nadanie imion przecinającym Polskę autostradom: chce, by wiodąca na Zachód autostrada A2 nosiła nazwę Wolności, a autostrada z Gdańska na południe – Solidarności (skądinąd na początku 2014 r. poinformowano, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sieć tras szybkiego ruchu wydłuży się o 500 km).


Za kierownicą po pijanemu. Pięcioro dorosłych i dziecko zabił pijany (miał 2 promile alkoholu we krwi) kierowca w Kamieniu Pomorskim. Tragedia wywołała kaskady populistycznych propozycji polityków, domagających się zaostrzenia prawa oraz atmosferę linczu w mediach i internecie. Premier Tusk powiedział, że rząd nie będzie się licytować na surowość kar dla pijanych kierowców, potrzebna jest natomiast zmiana mentalności, aby nie było przyzwolenia dla pijanych siadających za kierownicą.


Śmierć kompozytora. W wieku 81 lat zmarł Wojciech Kilar, jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współczesnych, autor m.in. „Krzesanego”, „Orawy”, a także muzyki do filmów Wajdy, Zanussiego i Polańskiego, Jane Campion i Francisa Forda Coppoli.


Zamachy przed olimpiadą. 17 osób zginęło w samobójczym ataku na dworzec kolejowy, a kolejnych 14 – w ataku na trolejbus w Wołgogradzie. Od wielu miesięcy islamscy terroryści zapowiadają wojnę z zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które odbędą się w Soczi, „na kościach wielu prawdziwych muzułmanów, poległych nad brzegiem Morza Czarnego” (cytat z Doku Umarowa, przywódcy islamskiego podziemia na Kaukazie).


Zemsta Kima. Wuj przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, stracony za rzekome „tworzenie stronnictw zagrażających państwu”, nie został rozstrzelany, jak przypuszczano. Zdaniem mediów ukazujących się w Hongkongu, wrzucono go do klatki pełnej wygłodniałych psów, a okrutnej egzekucji przyglądał się sam dyktator.


Pusto w Rumunii. Od czasu upadku komunizmu liczba mieszkańców kraju zmiejszyła się o 4 miliony, z powodu załamania demograficznego, ale też emigracji (od 1 stycznia Rumuni, a także obywatele Bułgarii, mogą podejmować bez przeszkód pracę we wszystkich krajach UE).


Euro w Rydze. Łotwa, jako osiemnaste państwo UE, wprowadziło wspólną europejską walutę. O tym, kiedy Polska mogłaby pójść w jej ślady, od dawna się nie mówi.


Nowy Jork znów Demokratów. Po 12 latach rządów związanego z Republikanami miliardera Michaela Bloomberga burmistrzem został Demokrata Bill de Blasio. Wśród postulatów jego kampanii było objęcie darmową opieką przedszkolną wszystkich nowojorskich dzieci i opodatkowanie w tym celu najbogatszych mieszkańców miasta.


Zalegalizowana marihuana. W amerykańskim stanie Kolorado dopuszczono do sprzedaży w licencjonowanych sklepach konopie indyjskie. Żeby je nabyć, trzeba mieć 21 lat, limit dla mieszkańca stanu wynosi 28 gramów, dla turysty – 8 gramów.


Barak nr 30. Do Polski wrócił, po latach negocjacji, wypożyczony do waszyngtońskiego muzeum Holokaustu barak z obozu Auschwitz-Birkenau: jedyny zachowany w całości drewniany obiekt z tzw. obozu familijnego, utworzonego w Oświęcimiu dla Żydów deportowanych z getta w Terezinie.


Jak zginął generał Sikorski. IPN umorzył pięcioletnie śledztwo w sprawie śmierci premiera i naczelnego wodza w czasie II wojny światowej: tezy o zamachu, jakiego miano na niego dokonać w Gibraltarze, nie udało się ani potwierdzić, ani wykluczyć, choć sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci był uraz charakterystyczny dla wypadku komunikacyjnego.


Nauka myślenia. Kilkudziesięciu naukowców i intelektualistów z różnych środowisk – od Zdzisława Krasnodębskiego po Marię Janion – podpisało wspólnie list do nowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej, apelując o stworzenie warunków prawnych, w których filozofia na polskich uczelniach nie byłaby likwidowana w związku z jej „nierentownością” (takiego argumentu użyto na Uniwersytecie Białostockim), a także o zniesienie odpłatności za drugi kierunek studiów oraz wprowadzenie mechanizmów prawnych zachęcających rektorów do częściowego finansowania istotnych dla kultury, a niedochodowych wydziałów. Minister odpowiedziała, że szanuje autonomię białostockiej uczelni, a w dobie niżu szkoły wyższe muszą dostosowywać swoją ofertę do zapotrzebowania kandydatów.


Płeć kulturowa, płeć biologiczna. Posłanka Beata Kempa z Solidarnej Polski zapowiedziała powołanie zespołu parlamentarnego pod malowniczą nazwą „Stop ideologii gender”. W Sejmie działa już Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2014