Obraz Tygodnia

„Z betlejemskiej groty płynie dziś orędzie, by świat nie ulegał podejrzliwości, nieufności, zniechęceniu, nawet jeśli tragiczne zjawisko terroryzmu potęguje niepewność i lęk” - powiedział Jan Paweł II w tradycyjnym błogosławieństwie „Urbi et Orbi”. Tegoroczne papieskie orędzie na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju nawiązywało do opublikowanej 40 lat temu przez Jana XXIII encykliki „Pacem in tenis”.

Sekretarz generalny SLD Marek Dyduch zapowiedział, że po referendum unijnym koalicja SLD-UP zmieni ustawę antyaborcyjną: „Mówimy o tym dzisiaj, żeby Kościół katolicki nie czuł się oszukany, iż poparł nasze dążenia do integracji z UE, a zaraz po referendum my podjęliśmy się liberalizacji prawa aborcyjnego”. Od tej wypowiedzi odcięli się m.in. prezydent Kwaśniewski i premier Miller, a abp Henryk Muszyński zapowiedział, że biskupi będą się domagać umieszczenia w traktacie akcesyjnym do UE klauzuli gwarantującej nienaruszalność polskiego ustawodawstwa w kwestii ochrony życia (podobną klauzulę ma Irlandia).

Podczas spotkania z premierem Millerem kard. Józef Glemp wyraził uznanie dla rządu za „wytrwałe i kompetentne” negocjacje z Unią i zapowiedział, że Kościół włączy się w informowanie społeczeństwa o integracji.

W Sejmie odbyła się debata nad rządowym raportem o warunkach wejścia Polski do UE. Negocjatorów (i integrację z UE) poparły SLD, PSL, PO i - nie bez zastrzeżeń - PiS, ostro krytykowały natomiast Samoobrona i LPR.

Inflacja w listopadzie wyniosła niespełna 1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak niskiego jej poziomu nie notowano w Polsce od 1961 r.

Jeszcze w starym roku parlament uchwalił budżet na rok 2003. Deficyt wyniesie 38 mld zł, zakłada 3,5-proc. wzrost PKB i 2,3 proc. inflacji.

Sejm przyjął ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia. Zamiast 16 regionalnych i 1 branżowej kas chorych powstanie jeden centralny fundusz, a składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie rosnąć przez najbliższych 5 lat o 0,25 proc. rocznie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zabużanie otrzymają dostęp do wszelkiego zgłoszonego do przetargu mienia skarbu państwa. Wartość pozostawionego za Bugiem majątku będzie zaliczana do ceny kupna lub wieczystego użytkowania tego mienia, Zabużanie nie mogą natomiast liczyć na odszkodowania pieniężne.

Nowym wielozadaniowym samolotem bojowym dla polskiego lotnictwa będzie amerykański F-16. Na obsługę kredytu i zakup 48 samolotów Polska wyda ok. 5 mld dol., ale producent F-16 zainwestuje w Polsce prawie 10 mld USD. Nowym transporterem opancerzonym dla polskiego wojska będzie z kolei fiński AMV-Patria.

Szef inspektorów rozbrojeniowych ONZ Hans Blix powiedział, że iracki raport o broni masowego rażenia jest niekompletny. Jeżeli pod koniec stycznia Rada Bezpieczeństwa uzna, że Bagdad złamał warunki ONZ, może to oznaczać zielone światło dla inwazji.

Stolica Apostolska zaaprobowała przygotowane przez Episkopat USA surowe normy wobec księży molestujących seksualnie nieletnich. Zakładają one, że nawet pojedynczy akt molestowania zostanie ukarany odsunięciem od kontaktów z wiernymi, a w poważnych przypadkach - wydalony ze stanu duchownego.

Kilkadziesiąt osób zginęło w zamachu na siedzibę promoskiewskiego rządu Czeczenii w Groznym.

Chiny zwolniły kilku więźniów politycznych, m.in. najbardziej znanego dysydenta Xu Wenli, którego odesłano do USA.

Już 950 kilometrów hiszpańskiego wybrzeża zostało skażonych toksycznym olejem, który wyciekł z tankowca „Prestige”. To największa klęska ekologiczna w Europie.

„Rzeczpospolita” napisała, że przy okazji prac parlamentarnych nad ustawą o biopaliwach, miał miejsce konflikt pomiędzy grupami interesów - z jednej strony PKN Orlen, a z drugiej m.in. Aleksandrem Gudzowatym. Obie strony usiłowały wpłynąć na kształt uchwalanego prawa, stosując praktyki lobbystyczne. Ostatecznie Sejm przyjął ustawę w wersji korzystniejszej dla Gudzowatego: biokomponenty, których ma być 4,5 proc., będą dodawane do paliwa od 1 lipca 2003.

„Gazeta Wyborcza” ujawniła, że w lipcu 2002 producent filmowy Lew Rywin, powołując się m.in. na premiera Millera i prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, proponował kierownictwu spółki „Agora” usunięcie z ustawy o radiofonii i telewizji zapisów uniemożliwiających „Agorze” kupno telewizji „Polsat” w zamian za 17,5 mln dolarów łapówki.

Nowym trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski został Paweł Janas, wcześniej świetny piłkarz, a ostatnio wiceprezes Amiki Wronki.

Święta w telewizji publicznej uczczono m.in. relacją z koncertu w Polskiej Jednostce Sił Pokojowych ONZ w Libanie (gość: Aleksander Kwaśniewski) i spotkania wigilijnego Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, filmem dokumentalnym o żonie prezydenta, a także dwuczęściowym widowiskiem dla dzieci z udziałem małżonki premiera, Aleksandry Miller.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 1/2003