Obraz Tygodnia

Po 60 dniach międzynarodowej inspekcji nie ma pewności, czy Irak ma broń masowego rażenia - powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef inspektorów Hans Blix. Wokół jego raportu doszło do otwartego sporu między sekretarzem stanu USA Colinem Powellem a szefem dyplomacji Francji Dominiquem de Villepin. Nie wiadomo, czy Rada przedłuży misję inspektorów i czy Amerykanie zdecyduj ą się na uderzenie na Irak bez zgody ONZ.

Francja, Belgia i Niemcy przez tydzień blokowały decyzję NATO o udzieleniu prewencyjnej pomocy wojskowej Turcji. Wcześniej Stany Zjednoczone prosiły Sojusz, by wzdłuż granicy turecko-irackiej rozmieścić antyrakiety Patriot, wojska obrony chemicznej i biologicznej oraz samoloty wczesnego ostrzegania AWACS, co miało odwieść Bagdad od ewentualnego ataku odwetowego. Paryż, Berlin i Bruksela uważały, że nie można podejmować podobnych decyzji przed wyczerpaniem wszelkich działań ONZ (w tym kontroli inspektorów w Iraku). W końcu uzgodniono kompromisową deklarację, że wysłanie wojsk do Turcji nie oznacza poparcia dla ewentualnej wojny.

Prawie 10 milionów ludzi w 600 miastach świata wzięło udział w największych manifestacjach antywojennych od czasu amerykańskiej operacji w Wietnamie.

Kard. Roger Etchegaray przebywał z misją pokojową w Bagdadzie, a wicepremier Iraku Tarik Aziz odwiedził Jana Pawła II w Watykanie.

Amerykańskie społeczeństwo żyje obawami przed zamachem terrorystycznym: Amerykanie robią gigantyczne zapasy, wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa, m.in. ustawiając działa przeciwlotnicze w newralgicznych punktach Waszyngtonu. Tymczasem Osama bin Laden wezwał Irakijczyków za pośrednictwem telewizji Al Jazeera do samobójczych ataków na Amerykanów.

Sejmowa komisja śledcza, powołana w sprawie afery Rywina, zakończyła 18-godzinne przesłuchania Adama Michnika. Zdaniem redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” kluczem do rozwikłania afery, jest sprawa prywatyzacji programu II TVP, którą mieli być zainteresowani prezes TVP Robert Kwiatkowski i sekretarz KRRiTV Włodzimierz Czarzasty. Członkowie komisji zaapelowali o zawieszenie przez Roberta Kwiatkowskiego pełnienia funkcji prezesa TVP, a prokuraturę poprosili o sprawdzenie billingów i dysków komputerów, oraz przeprowadzenie rewizji w jego gabinecie i mieszkaniu (podobną rewizję przeprowadzono już w domu Rywina). Mimo to Rada Nadzorcza TVP stosunkiem głosów 6:2 odrzuciła wniosek o zawieszenie Kwiatkowskiego.

Bohdan Kopczyński, który w komisji śledczej reprezentował LPR, został usunięty z klubu parlamentarnego tej partii. Twierdzi, że była to inicjatywa Romana Giertycha, który chciał go zastąpić w komisji. Posiedzenia komisji mogą być dla posłów okazją do autopromocji: pierwszą turę przesłuchań Michnika oglądało w TVP i TVN 24 ponad 1,5 mln widzów.

Sejm przyjął ustawę o referendach. Jedna z najważniejszych zmian wprowadza możliwość dwudniowego głosowania.

Po dwóch tygodniach blokad dróg rząd zgodził na interwencyjny skup wieprzowiny: za kilogram żywej świni rolnicy dostaną 3,20 zł (żądali 3,50). Podczas jednej z blokad pod Kaliszem policja strzelała do protestujących gumowymi kulami (jeden z rolników stracił oko), w Sejmie Andrzej Lepper nazwał ministra spraw wewnętrznych bandytą, a w Poznaniu rolnicy obrzucili jajami wicepremiera Kalinowskiego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała tworzonej przez fundację „Lux Veritatis” o. Tadeusza Rydzyka telewizji Trwam koncesję na nadawanie programów drogą satelitarną.

Na 2,5 roku więzienia skazał białostocki sąd 78-let-niego Pawła T., b. szefa UB w Ełku i Białej Podlaskiej, oskarżonego o zbrodnie komunistyczne.

Polska wprowadzi od lipca wizy dla Ukraińców, ale będą one bezpłatne. Polacy nadal będą mogli jeździć na Ukrainę bez wiz. Podczas spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim prezydent Leonid Kuczma zapowiedział zorganizowanie w lipcu obchodów 60. rocznicy tzw. rzezi na Wołyniu, gdzie zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. „Zbrodnie przeciwko ludzkości nie mogą być usprawiedliwiane żadnymi argumentami” - powiedział prezydent Kuczma.

Hiszpański rząd zgodził się na ekstradycję do Polski Andrzeja Z., ps. „Słowik”, ostatniego z poszukiwanych szefów gangu pruszkowskiego.

„Pianista”, film Romana Polańskiego, otrzymał siedem nominacji do Oscara - m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, za pierwszoplanową rolę męską (Adrien Brody) i za zdjęcia. Nominację otrzymał też animowany film Tomasza Bagińskiego „Katedra”.

Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymał Michael Winterbottom za film „In this World”. „Edi” Piotra Trzaskalskiego dostał m.in. prestiżową nagrodę międzynarodowej krytyki filmowej FIPRESCI.

Pierwszy sklonowany ssak, owca Dolly, została uśpiona. Cierpiała na przewlekłą chorobę płuc.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 8/2003