Reklama

O nich i dla nich

O nich i dla nich

21.12.2003
Czyta się kilka minut
W zabytkowej hali starej elektrowni tramwajowej przy ulicy Przyokopowej powstaje Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz zdjęć, pamiątek i ekspozycji znajdą się w nim tablice z tysiącami zwykłych powstańczych biografii. Takich jak biografia Andrzeja Cieleckiego.
W

W sierpniu 1944 r. plutonowy podchorąży Cielecki miał 16 lat. Dziś ma 75. Ale pamięta wszystko, co się wówczas zdarzyło, jak by to było wczoraj. Minuta po minucie. 1 sierpnia: podróż rikszą w biały dzień po ulicach okupowanej jeszcze Warszawy, z parabelką ukrytą za paskiem spodni. Jechał do fabryki Telefunkena na Woli, gdzie jego oddział - brygada dywersyjna “Broda 53" z Batalionu “Zośka" Szarych Szeregów - miał zbiórkę. Pierwsze strzały, pierwsze zadanie: przejście przez cmentarz żydowski i ruiny getta pod morderczym ostrzałem do budynków Monopolu Tytoniowego i fabryki Kamlera przy zbiegu Okopowej i Dzielnej. Walenie seriami z dachu fabryki w bunkry niemieckie w budynku Monopolu, aż Niemcy poddali się.

- Była głęboka noc, kiedy zasnąłem, śmiertelnie zmęczony i przemoczony, bo po upalnym dniu w nocy z 1 na 2 sierpnia przeszła ulewa - wspomina. - Wcześniej...

13959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]