Reklama

O naszych potrzebach

O naszych potrzebach

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od szczerego wyznania, że kultura i sztuka są nam całkowicie obce. Nic zgoła, albo niewiele, z kultury i sztuki rozumiemy.

​Oto od lat każe się nam wyrażać wszelakie zachwyty, mimo że dręczą nas uczucia zgoła odwrotne. Każe się nam siedzieć cicho, gdy chcemy pokazać nasze odęcie, co nas oczywiście irytuje, a irytacja ta przejawia się w tatuowaniu sobie motyli, delfinów oraz szwabskich albo – o zgrozo – hebrajskich sentencji. Obrazy maluje się dzisiaj nie takie, muzykę się komponuje nie taką, rzeźby się rzeźbi niejasne, w teatrach się wystawia sztuki wstrętne, w filmach wyraża emocje nie nasze, w książkach – problemy nam obce.
Idźmyż dalej: w muzeach pokazuje się eksponaty niemuzealne, w domach kultury uczy się tańców, owszem skocznych, ale jakoś nieskocznych. Niestety, takoż o narodach nam obcych i zoologicznie wrogich każe się nam czytać peany, a w najlepszym wypadku opinie wyważone, na które się nie godziliśmy, nie godzimy i nie zgodzimy. By zejść niżej, ale nie wychodząc ze świata kultury i...

3852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Uwielbiam Pana!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]