Reklama

Ładowanie...

O naszych potrzebach

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od szczerego wyznania, że kultura i sztuka są nam całkowicie obce. Nic zgoła, albo niewiele, z kultury i sztuki rozumiemy.

​Oto od lat każe się nam wyrażać wszelakie zachwyty, mimo że dręczą nas uczucia zgoła odwrotne. Każe się nam siedzieć cicho, gdy chcemy pokazać nasze odęcie, co nas oczywiście irytuje, a irytacja ta przejawia się w tatuowaniu sobie motyli, delfinów oraz szwabskich albo – o zgrozo – hebrajskich sentencji. Obrazy maluje się dzisiaj nie takie, muzykę się komponuje nie taką, rzeźby się rzeźbi niejasne, w teatrach się wystawia sztuki wstrętne, w filmach wyraża emocje nie nasze, w książkach – problemy nam obce.
Idźmyż dalej: w muzeach pokazuje się eksponaty niemuzealne, w domach kultury uczy się tańców, owszem skocznych, ale jakoś nieskocznych. Niestety, takoż o narodach nam obcych i zoologicznie wrogich każe się nam czytać peany, a w najlepszym wypadku opinie wyważone, na które się nie godziliśmy, nie godzimy i nie zgodzimy. By zejść niżej, ale nie wychodząc ze świata kultury i...

3852

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]