Reklama

O dwa zdania za dużo

O dwa zdania za dużo

30.10.2007
Czyta się kilka minut
MAŁGORZATA NOCUŃ: - Najważniejsze akcje CBA na styku biznesu i polityki, wobec wicepremiera Leppera i posłanki Sawickiej opierały się na prowokacji. Pan broni tej metody?
A

ANDRZEJ ZYBERTOWICZ: - Prowokacja to działanie ofensywne, a bez takich działań nie da się zwalczać przestępstw korupcyjnych. Bez nich nie ma prawie możliwości uzyskania dowodów umożliwiających skazanie. Przekonanie, że prowokacje można stosować tylko wobec przestępców, jeśli jako przestępców rozumiemy osoby skazane prawomocnymi wyrokami, paraliżowałoby państwo: powodowałoby, że niektóre osoby nigdy nie zostaną złapane na gorącym uczynku. Kłopot ze zwalczaniem przestępczości polega na tym, że organa ścigania są zawsze pół kroku za przestępcami. Wyjściem są prowokacje czy instytucja świadka koronnego.

- Gdzie są granice prowokacji?

- Podejmowanie jej wobec osób, co do których policja czy służby nie mają wiarygodnych informacji, że wykazywały skłonności przestępcze lub obracały się w środowisku przestępczym, byłoby nadużyciem. Można ją podjąć,...

4303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]