Reklama

Nowy sobór?

Nowy sobór?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Temat zwołania Soboru Watykańskiego III znowu na fali. Tym razem postulat wyszedł ze strony najmniej spodziewanej: z Kurii Rzymskiej. O potrzebie zwołania soboru mówił, w rozmowie z włoskim tygodnikiem “Famiglia Christiana", japoński kardynał Stephen Fumio Hamao, przewodniczący Papieskiej Rady Migrantów i Podróżujących.
H

Hierarcha powiedział, że nowy sobór powinien zająć się m.in. zasadniczą kwestią kolegialności, czyli sprawą kierowania Kościołem przez biskupów w łączności i pod zwierzchnictwem papieża. Obecnie - podkreślił - została zachwiana równowaga między Kurią Rzymską i Kościołami lokalnymi. Te ostatnie “nie składają się z dzieci" i powinny uzyskać większą autonomię w głoszeniu Ewangelii w różnych kontekstach kulturowych. Watykan zaś winien “więcej słuchać" Kościołów lokalnych, a nie ograniczać się do “instruowania, pouczania i poprawiania". “Sądzę - powiedział kard. Hamao - że sobór jest konieczny przede wszystkim po to, aby przedyskutować większą autonomię Kościołów lokalnych". Synody biskupów, jako pozbawione możliwości podejmowania decyzji, nie tworzą jego zdaniem właściwego forum dla debaty o aktualnych problemach.

Kard. Hamao nie po raz pierwszy apelował o...

6119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]