Reklama

Nowy gatunek małpiatki

Nowy gatunek małpiatki

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Galago karłowaty – taką nazwę nosi nowo opisany gatunek niepozornej małpiatki (które obok małp właściwych tworzą rząd naczelnych) o rozmiarach wiewiórki.
Fot. M. Svensson i in., „A giant among dwarfs...”, Am J Phys Anthropol, 2017; 1–14
W

Wiele gatunków galago występuje w różnych regionach w Afryce Subsaharyjskiej. Na nowy gatunek badacze z Nocturnal Primate Research Group przy Oxford Brookes University z Magdaleną Svensson na czele natrafili w lesie Kumbira w zachodniej Angoli, w pobliżu wybrzeża. Galago karłowaty przykuł uwagę badaczy swoimi wokalizacjami (wszystkie galago wydają dźwięki przypominające płacz małego dziecka) – po analizie odgłosów okazało się, że zasadniczo różnią się one od dźwięków wydawanych przez znane dotąd gatunki, z których każdy posługuje się charakterystycznym repertuarem wokalizacji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]