Reklama

Nobel 2040

Nobel 2040

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Redakcja "Gazety Wyborczej" poprosiła grono osób zajmujących się zawodowo pisaniem o najnowszej literaturze o wskazanie najciekawszych twórców przed czterdziestką.
W

Wytypowanych w ten sposób pisarzy przedstawiono w serii drukowanych dzień po dniu rozmów: od Wojciecha Kuczoka (miejsce dziesiąte na liście) po Dorotę Masłowską (miejsce pierwsze). Oto, mówi nam "Wyborcza", czołówka nowej polskiej literatury; oto przyszli klasycy, którzy około roku 2040 mogą się stać noblistami.

Jestem starszy od dziesięciorga rozmówców "Wyborczej" i od jurorów, którzy ich wybrali. Jestem dostatecznie stary, by traktować z dystansem tego rodzaju rankingi i przewidywania przyszłych zdarzeń. A jednak: uważam, że zarówno ankieta, jak i związana z nią seria rozmów zasługują na miano ważnego wydarzenia. Zasługują na to miano, bo zachęcają do przemyślenia kilku kwestii istotnych dla dzisiejszej literatury i jej czytelniczego rezonansu. Wspomnę o niektórych.

Kwestia pierwsza: kto dzisiaj pisze o najnowszej literaturze, kto wpływa na...

3510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]