Reklama

Ładowanie...

Nobel 2040

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Redakcja "Gazety Wyborczej" poprosiła grono osób zajmujących się zawodowo pisaniem o najnowszej literaturze o wskazanie najciekawszych twórców przed czterdziestką.
W

Wytypowanych w ten sposób pisarzy przedstawiono w serii drukowanych dzień po dniu rozmów: od Wojciecha Kuczoka (miejsce dziesiąte na liście) po Dorotę Masłowską (miejsce pierwsze). Oto, mówi nam "Wyborcza", czołówka nowej polskiej literatury; oto przyszli klasycy, którzy około roku 2040 mogą się stać noblistami.

Jestem starszy od dziesięciorga rozmówców "Wyborczej" i od jurorów, którzy ich wybrali. Jestem dostatecznie stary, by traktować z dystansem tego rodzaju rankingi i przewidywania przyszłych zdarzeń. A jednak: uważam, że zarówno ankieta, jak i związana z nią seria rozmów zasługują na miano ważnego wydarzenia. Zasługują na to miano, bo zachęcają do przemyślenia kilku kwestii istotnych dla dzisiejszej literatury i jej czytelniczego rezonansu. Wspomnę o niektórych.

Kwestia pierwsza: kto dzisiaj pisze o najnowszej literaturze, kto wpływa na...

3510

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]