Reklama

Nigdy niekończąca się historia

Nigdy niekończąca się historia

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Drugi tydzień strajkują szpitale. We wtorek strajk mają zacząć nauczyciele. Wrze w służbach mundurowych, policjanci masowo zwalniają się z pracy. Mamy zatem, wydawałoby się, dziwną sytuację. Wzrost gospodarczy jest wysoki i rząd jest z siebie bardzo zadowolony. Pracownicy, zwłaszcza sfery budżetowej, zadowoleni są jakby mniej i domagają się podwyżek. Mają rację, ale szansa na zaspokojenie ich oczekiwań jest niewielka.
I

Ile zarabia budżetówka?

To, że zarobki w sferze usług publicznych (poza administracją) są niższe niż w sektorze przedsiębiorstw, jest prawidłowością występującą w Polsce od lat. Powody do upominania się o podwyżki i strajkowania przez pracowników "budżetówki" istniały zatem zawsze. Paradoksalne - na pozór - jest to, że nasilenie sytuacji strajkowej nastąpiło w sytuacji, kiedy pracownicy dwóch najbardziej tradycyjnie pokrzywdzonych gałęzi - służby zdrowia i edukacji - dostali więcej pieniędzy. Co więcej, były to - w porównaniu ze zmianami wynagrodzeń w poprzednich latach - podwyżki dość spore. W 2006 r. przeciętne wynagrodzenie (wg GUS - źródło danych jest ważne) w ochronie zdrowia wynosiło 2123 zł, a w edukacji 2578 zł. Stanowiło to odpowiednio: 86 i 104 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dla porównania, przed sześciu laty...

8405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]