Reklama

Ładowanie...

Nigdy niekończąca się historia

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Drugi tydzień strajkują szpitale. We wtorek strajk mają zacząć nauczyciele. Wrze w służbach mundurowych, policjanci masowo zwalniają się z pracy. Mamy zatem, wydawałoby się, dziwną sytuację. Wzrost gospodarczy jest wysoki i rząd jest z siebie bardzo zadowolony. Pracownicy, zwłaszcza sfery budżetowej, zadowoleni są jakby mniej i domagają się podwyżek. Mają rację, ale szansa na zaspokojenie ich oczekiwań jest niewielka.
I

Ile zarabia budżetówka?

To, że zarobki w sferze usług publicznych (poza administracją) są niższe niż w sektorze przedsiębiorstw, jest prawidłowością występującą w Polsce od lat. Powody do upominania się o podwyżki i strajkowania przez pracowników "budżetówki" istniały zatem zawsze. Paradoksalne - na pozór - jest to, że nasilenie sytuacji strajkowej nastąpiło w sytuacji, kiedy pracownicy dwóch najbardziej tradycyjnie pokrzywdzonych gałęzi - służby zdrowia i edukacji - dostali więcej pieniędzy. Co więcej, były to - w porównaniu ze zmianami wynagrodzeń w poprzednich latach - podwyżki dość spore. W 2006 r. przeciętne wynagrodzenie (wg GUS - źródło danych jest ważne) w ochronie zdrowia wynosiło 2123 zł, a w edukacji 2578 zł. Stanowiło to odpowiednio: 86 i 104 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dla porównania, przed sześciu laty...

8405

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]