Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nigdy niekończąca się historia

Nigdy niekończąca się historia

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Drugi tydzień strajkują szpitale. We wtorek strajk mają zacząć nauczyciele. Wrze w służbach mundurowych, policjanci masowo zwalniają się z pracy. Mamy zatem, wydawałoby się, dziwną sytuację. Wzrost gospodarczy jest wysoki i rząd jest z siebie bardzo zadowolony. Pracownicy, zwłaszcza sfery budżetowej, zadowoleni są jakby mniej i domagają się podwyżek. Mają rację, ale szansa na zaspokojenie ich oczekiwań jest niewielka.
I

Ile zarabia budżetówka?

To, że zarobki w sferze usług publicznych (poza administracją) są niższe niż w sektorze przedsiębiorstw, jest prawidłowością występującą w Polsce od lat. Powody do upominania się o podwyżki i strajkowania przez pracowników "budżetówki" istniały zatem zawsze. Paradoksalne - na pozór - jest to, że nasilenie sytuacji strajkowej nastąpiło w sytuacji, kiedy pracownicy dwóch najbardziej tradycyjnie pokrzywdzonych gałęzi - służby zdrowia i edukacji - dostali więcej pieniędzy. Co więcej, były to - w porównaniu ze zmianami wynagrodzeń w poprzednich latach - podwyżki dość spore. W 2006 r. przeciętne wynagrodzenie (wg GUS - źródło danych jest ważne) w ochronie zdrowia wynosiło 2123 zł, a w edukacji 2578 zł. Stanowiło to odpowiednio: 86 i 104 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dla porównania, przed sześciu laty...

8405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]