Reklama

Nieziemskie ostrze faraona

Nieziemskie ostrze faraona

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Jak dowiódł zespół włoskich i egipskich badaczy, żelazny sztylet zmarłego w 1323 r. p.n.e. Tutanchamona (na zdjęciu: pod sztyletem złotym) wykonano z surowca meteorytowego.
Fot. Robert Harding / AFP / EAST NEWS
Ś

Świadczą o tym proporcje żelaza, niklu i kobaltu zbadane za pomocą tzw. spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej. Potwierdziło to teorię, że żelazne przedmioty w czasach, zanim ludzie nauczyli się wytapiać żelazo z rud – od neolitu po epokę brązu – wyrabiano właśnie z żelaznych meteorytów. Egipcjanie opanowali sztukę wytopu żelaza dopiero ok. 500 r. p.n.e., a w czasach Tutanchamona było ono rzadsze niż złoto. Zdaniem badaczy, Egipcjanie wiedzieli, że ów surowiec spadł im z nieba – w XIII w. p.n.e. pojawia się hieroglif „bi-A-n-pt”, co tłumaczy się jako „żelazo z nieba” – więc używali go do wyrobu przedmiotów szlachetnych i rytualnych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]