Reklama

Nieśmiały demon

Nieśmiały demon

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Początek XX wieku, 28-letni inżynier Jōji Kawai poznaje 15-letnią Naomi, kelnerkę z kawiarni w tokijskiej dzielnicy Asakusa.
U

Urzeczony jej wdziękiem, nieśmiałością i dziewczęcą, nieco europejską urodą, która przypomina mu słynną aktorkę Mary Pickford, postanawia się nią zaopiekować i sfinansować jej edukację.

Trochę jak w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa – jednak akcja powieści Tanizakiego, wydanej w 1924 roku, rozwinie się zupełnie inaczej niż we wcześniejszej o 12 lat sztuce Shawa. Kawai nie jest profesorem Higginsem, a już Naomi zupełnie nie przypomina szlachetnej i zdolnej, choć niewykształconej kwiaciarki Elizy Doolittle. To raczej kolejny wariant modernistycznej kobiety demonicznej, w którą stopniowo – i dosyć szybko – przemienia się wzruszająco dziecinna i naiwna z pozoru nastolatka, gdy już zamieszka ze swoim opiekunem, a później mężem w wynajętym specjalnie domku. Opowieść Kawaiego – bo to on relacjonuje historię dziwnego związku – stanowi studium namiętności podszytej sadomasochizmem...

2970

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]