Reklama

Niepełnosprawni w kosmosie

Niepełnosprawni w kosmosie

22.02.2021
Czyta się kilka minut
To może być wielki krok dla ludzkości. Całej. Europejska Agencja Kosmiczna chce włączyć do korpusu astronautów osoby niepełnosprawne.
S

Szukamy ludzi, którzy posiadają psychologiczne, umysłowe, techniczne i profesjonalne kwalifikacje do bycia astronautami, ale mają ograniczenia fizyczne” – tłumaczył David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji. Na razie rozpatrywane będą wnioski osób z niesprawnościami nóg, stóp, a także o wzroście poniżej 130 cm. Kryteria dobrano z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim.

„W nieważkości bez korzystania z nóg można zrobić naprawdę wiele” – powiedział astronauta Tim Peake. – „Ewolucja nie przygotowała nas do życia w kosmosie. Tam wszyscy jesteśmy niepełnosprawni – dodała astronautka Samantha Cristoforetti. – To tylko kwestia inwestycji w technologie i adaptacje sprzętu”.

„Jest wiele pytań, na które nie mamy jeszcze odpowiedzi. Ale nie zadając pytań nie znajdziemy rozwiązań” – wyjaśniał Parker. Agencja będzie przyjmować zgłoszenia od 31 marca. ©

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]