Reklama

Niedźwiedzia skóra

Niedźwiedzia skóra

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Obecny kryzys gospodarczy został spowodowany kryzysem zaufania, więc bez przywrócenia zaufania - zwłaszcza do władz publicznych i instytucji finansowych - nie zostanie przezwyciężony.
N

Napierający drugą falą kryzys gospodarczy budzi liczne kontrowersje i wywołuje rozbieżne opinie, trudno jednak zaprzeczyć, że jego detonatorem stał się kryzys zaufania wobec sektora finansowego, wywołany nadmiernym zadłużeniem. Kilka lat temu pojawiła się, a potem zaczęła narastać wątpliwość, czy te długi zostaną spłacone. Najpierw niepokój USA i zdolność wielu tamtejszych właścicieli domów do spłaty kredytów zaciągniętych na ich kupno czy budowę. Dawniej (a nawet jeszcze całkiem niedawno) zostałoby to uznane za indywidualny problem dłużników i wierzycieli, którym inni nie muszą się przejmować. Niektórzy obserwatorzy i komentatorzy próbowali tak właśnie się do niego ustosunkować, sugerując pozostawienie instytucji kredytowych sam na sam z kłopotami, spowodowanymi lekkomyślnym udzielaniem pożyczek, nawet gdyby to miało oznaczać bankructwo. Gdy jednak upadłość ogłosił bank...

10459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]