Niedoszła katastrofa

Pięćdziesiąt lat temu swoją sześciodniową odyseję przeżyła załoga Apolla 13. Co się właściwie stało? I dlaczego o tym ciągle pamiętamy?

Reklama

Niedoszła katastrofa

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Pięćdziesiąt lat temu swoją sześciodniową odyseję przeżyła załoga Apolla 13. Co się właściwie stało? I dlaczego o tym ciągle pamiętamy?
Księżyc z pokładu Apolla 13, kwiecień, 1970 r. NASA
W

W programie Apollo odbyło się sześć lądowań na Księżycu, ale najbardziej znane są dwa loty: Apollo 11 i Apollo 13, czyli pierwsze udane lądowanie oraz to jedno, które się nie powiodło.

Apollo 13 zapisał się w kulturze w dużej mierze dzięki głośnemu filmowi z Tomem Hanksem. Był to pierwszy – i do dziś jeden z niewielu – film kręcony w stanie nieważkości. Film dał Apollu 13 drugie życie, przekręcając zarazem na wieki jedną z kluczowych fraz. Oryginalny dialog brzmiał bowiem tak: „­Houston… we’ve had a problem here”. „This is Houston. Say again, ­please”. „­Houston, we’ve had a problem”. („­Houston… mieliśmy tu problem”. „Tu Houston. Powtórz, proszę”. „Houston, mieliśmy problem”). Scenarzyści uznali jednak, że bardziej dramatyczny będzie prosty czas teraźniejszy, a filmowy Jim ­Lovell, czyli Tom Hanks, mówi: „Houston, mamy problem”.

Powrót w lądowniku

Co...

13817

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]