Reklama

Niebieskie z pomarańczowym

Niebieskie z pomarańczowym

17.08.2006
Czyta się kilka minut
Podział Ukrainy jest wyraźny i utrwalony od wieków. To jakby dwa różne światy, złączone w jedno państwo. W jednym z tych światów dojrzewał "pomarańczowy prezydent Wiktor Juszczenko, a w drugim stary-nowy premier, "niebieski Wiktor Janukowycz.
C

Chorużiwka to wioska w obwodzie sumskim, na najdalszych granicach historycznej Rzeczypospolitej. Z niej wywodzi się prezydent Wiktor Juszczenko. Jenakijew, ojczysta miejscowość Wiktora Janukowycza, leży w Donbasie, w górniczym sercu Ukrainy, na historycznych "Dzikich Polach".

Nad tożsamością mieszkańców Jenakijewa nie ma się co rozwodzić: bolszewicy zaszczepili tu i pielęgnowali radziecką kulturę. I dziś to wielkie terytorium od Kamczatki do Nadniestrza pozostaje w centrum zainteresowania Rosji.

Gdy mowa o kulturze Chorużiwki sprawa jest bardziej skomplikowana. Byłoby wielkim uproszczeniem, gdybyśmy sprowadzili ją do tradycyjnego, patriarchalnego ładu wiejskiego życia. Bolszewizm zniekształcił i okaleczył także tę egzystencję. Bo ideologia bolszewickiego państwa wdzierała się na Ukrainie wszędzie, do kultury i miast, i wsi. Jednak odcisnęła...

7300

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]