Reklama

Niebezpieczna nominacja

Niebezpieczna nominacja

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Od wielu lat Erika Steinbach była solą w oku dla stosunków polsko-niemieckich. Lada chwila szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych może się dla nich stać prawdziwym zagrożeniem.
N

Na przekór wszelkim sygnałom ostrzegawczym Steinbach została przez swą organizację nominowana do rady fundacji kontrowersyjnego centrum dokumentacyjnego "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", którego siedziba ma się znaleźć w Berlinie. Owo centrum może powstać na warunkach uczciwych wobec historii tylko wówczas, gdy zbuduje się je na wzajemnym zaufaniu między Polakami i Niemcami. Obecny polski rząd zgodził się uczestniczyć w tworzeniu centrum jako doradca historyczny pod jednym tylko warunkiem: bez Eriki Steinbach.

Pod znakiem zapytania może stanąć nie tylko ta szczególna kooperacja, lecz stosunki polsko-niemieckie jako takie. Władysław Bartoszewski jako doradca premiera ds. dialogu międzynarodowego ostrzegł już niemiecki rząd, że udział Steinbach w przedsięwzięciu wstrząsnąłby relacjami naszych krajów.

Teraz wszystko zależy od kanclerz Angeli...

1107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]