Reklama

Nie wyrośnie żaden piołun

Nie wyrośnie żaden piołun

18.05.2010
Czyta się kilka minut
Zgadzam się z analizą sytuacji młodego pokolenia, na której opiera się zarówno książka "Nie uderzy żaden piorun", jak i głosy pierwszych dyskutantów "Tygodnika" - Jana Sowy i Edmunda Wnuka-Lipińskiego.
D

Diagnoza od początku zdawała mi się trudna do zakwestionowania: dostrzeżenie zasadniczo złej i pogarszającej się sytuacji młodego pokolenia nie jest dziś niczym trudnym, a kontrastowe podsumowanie projektów i inicjatyw roczników 70. (dość zresztą mgliste i mało konkretne) - niczym szczególnie odkrywczym ani konstruktywnym.

Odnoszę jednak wrażenie, że prezentacja postaw młodego pokolenia dokonuje się kosztem uwagi, jaką należałoby poświęcić możliwościom samego działania. Światopoglądowe spory wypierają dyskusję o opcjach pokoleniowej aktywności (społecznej, jednostkowej, zaangażowanej etc.). Wnuk-Lipiński słusznie zwrócił uwagę na problem dystansu, jaki dzieli model "konsumenta" od "obywatela". Rzecz w tym, by nie zatrzymywać się na klasyfikacji postaw, ale skupić na działaniach, które je konstytuują.

***

Warto przytoczyć...

6785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]