Reklama

Nie wierzę politykom. I co z tego?

Nie wierzę politykom. I co z tego?

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Nie straciłem zaufania do rządzących Polską, gdyż nigdy takich uczuć wobec nich nie żywiłem. Straciłem tylko przekonanie, że obecna ekipa będzie sumiennie przestrzegała prawa.
C

Czy zaufanie rzeczywiście stanowi fundament tego szczególnego ustroju, jakim jest demokracja? Problem erozji zaufania czy też słabnięcia więzi społecznych jest - z pozoru - problemem nowym, charakterystycznym dla naszego zachodniego, liberalnego, demokratycznego i indywidualistycznego świata. Wiedząc zaś, że w demokracji zaufanie jest niezbędne, zaczynamy się martwić, dostrzegając jego nadużywanie czy wręcz zanik.

"Człowiek człowiekowi wilkiem" - sławne to sformułowanie pada w "Lewiatanie" Thomasa Hobbesa, wciąż uważanym za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii filozofii politycznej. Hobbes uznał, że nie ma najmniejszych podstaw do tego, by sądzić, że ludzie mają jakikolwiek wrodzony "odruch społeczny". Przeciwnie, w stanie natury każdy chce tego, co ma inny, i każdy boi się o swoje życie, gdyż wie, że inny chętnie go owego życia pozbawi w celu zdobycia...

7726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]