Reklama

Nie warto umierać

Nie warto umierać

02.11.2007
Czyta się kilka minut
Podatek liniowy to sztandarowe hasło ekonomiczne Platformy Obywatelskiej. Tuż po wygranych wyborach postulat jego wprowadzenia został podtrzymany. Szansa na taką zmianę jest jednak niewielka.
P

Przeciwko podatkowi liniowemu jest nie tylko opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość (pikanterii dodaje fakt, że główna ekonomistka PiS, Zyta Gilowska, za poprzedniego wcielenia była entuzjastką takiego podatku) oraz LiD - entuzjazmu nie wykazuje również PSL, co trochę dziwi, bo partia ta chce utrzymania podatku gruntowego, a ten - jak nie trudno zauważyć - ma charakter proporcjonalny. Czy zatem Platforma powinna "umierać za podatek liniowy"?

Zalety i wady

Trudno na świecie znaleźć ekonomistę, który nie zgodzi się z twierdzeniem, że podatek liniowy - opodatkowanie jest proporcjonalne do uzyskanych dochodów (i nie istnieją żadne ulgi i odpisy podatkowe) - to najlepsze rozwiązanie fiskalne. Zalety tego podatku są oczywiste. Płaci go nie 17, 5 mln otrzymujących dochody pracowników, lecz kilka milionów pracodawców. A to oznacza prostotę...

5911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]