Nie tylko reguły

Prof. Peter Schallenberg, współautor katechizmu dla młodzieży na smartfony: Jezus w Ewangelii mówił obrazami. Nie dawał konkretnych zasad. Te formułujemy w katolickiej nauce społecznej i DOCAT.

26.07.2016

Czyta się kilka minut

 / Fot. Jacek Taran dla „TP"
/ Fot. Jacek Taran dla „TP"

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko spotkanie z papieżem. To także wiele spotkań, prezentacji i konferencji o tym, jak Kościół może mówić do młodych językiem, który będzie dla nich zrozumiały. DOCAT – specjalny katechizm dla młodzieży poświęcony katolickiej nauce społecznej, kontynuacja projektu YOUCAT – ukazał się właśnie w formie książki i aplikacji na smartfony. Jego prezentacja odbyła się dziś w Krakowie. Oto krótka rozmowa z jednym z jego twórców.


Piotr Sikora: Jak udało się Panu zamknąć skomplikowaną i zmienną rzeczywistość społeczną w książce i aplikacji opartej na prostych pytaniach i krótkich odpowiedziach?

Peter Schallenberg: To właśnie był problem. Udało się to dlatego, że odpowiedzi są na pewnym poziomie abstrakcji. Nie dają przepisów, jak stosować katolicką naukę społeczną w konkretnych sytuacjach – które przecież się bardzo różnią; inaczej jest w Indiach, inaczej w Europie, w samej Europie są wielkie różnice. W DOCAT zawarliśmy pewną wspólną podstawę.

Żródłem naszego życia chrześcijańskiego, jego podstawą jest Ewangelia. Jak zrobić, by DOCAT nie przesłonił Ewangelii?

To dobre pytanie. Mamy kilka poziomów: Ewangelię, katolicką naukę społeczną, DOCAT i konkretną sytuację. Jezus w Ewangelii mówił obrazami. Nie dawał konkretnych zasad. Te formułujemy w katolickiej nauce społecznej i DOCAT.

Może Jezus specjalnie używał obrazów, a nie dawał zasad? Po to, by nas bardziej zainspirować do twórczego poszukiwania? Być może jest tak, że formułując reguły, nie postępujemy właściwie.

Ma Pan rację, wszystkiego nie da się ująć w reguły. Potrzebna jest przestrzeń samodzielnej interpretacji w konkretnych warunkach. Dlatego nasze odpowiedzi w DOCAT formułowaliśmy tak, by zostawić tę przestrzeń do interpretacji. I oczywiście, inspiracją do niej musi być też Ewangelia. DOCAT nie ma jej zastąpić. DOCAT i Ewangelię trzeba czytać razem.

Rozmawiał Piotr Sikora

Prof. Peter Schallenberg jest teologiem moralnym i socjologiem, przewodniczącym zespołu autorów opracowujących książkę i aplikację DOCAT.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.