Reklama

Ładowanie...

Nie szukajmy wroga

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Abp Stanisław Budzik, nowy metropolita lubelski: Kościół coraz lepiej uświadamia sobie, że nie musi już pełnić, jak za czasów komunizmu, zastępczej roli reprezentowania społeczeństwa. Rozmawiał Artur Sporniak
Abp Stanisław Budzik / fot. Grażyna Makara
A

Artur Sporniak: Mamy dziś kłopot ze zrozumieniem tradycyjnego języka religijnego, mówiącego m.in. o zbawieniu, łasce, odkupieniu - o tym ostatnim pojęciu przedstawił Arcybiskup rozprawę habilitacyjną. Jak przekonać ludzi, że potrzebują odkupienia?

Abp Stanisław Budzik: Wszyscy czujemy, że jest w nas jakieś pęknięcie, dokucza nam egzystencjalny niedosyt. Osiągamy kolejne etapy na naszej życiowej drodze i widzimy, że to nie jest to, o co nam naprawdę chodzi. Widzimy, że między tym, jaki ten świat jest, a jaki powinien być według naszych wyobrażeń, pojawia się wyraźna dysproporcja. Podobnie między tym, jacy jesteśmy, a naszymi marzeniami o tym, jacy powinniśmy być. Także współczesny człowiek szuka niespokojnie odkupienia, wyzwolenia, pełni. Tęskni za dobrem, miłością, harmonią. Chce się wyzwolić z ograniczeń. Odpowiedź na egzystencjalne pytania...

10142

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]